30 Haziran 2009

GidenlerdenHaziran ayında aramızdan ayrılan iki ünlü sanatçı ; Hüseyin Baradan ve Turgut Özatay...

25 Haziran 2002'de sonsuzluğa adım attığında 75 yaşında olan Turgut Özatay'ın ilk dönem filmlerinde jön olarak rol aldığını, yemyeşil gözlere sahip olduğunu sanırım meraklısı dışında çok az bilen vardır. Nette bulduğum bir kaynakta Türk sinemasında en çok film çeviren 3.kişi olarak bilindiği yazıyordu, doğruluğunu bilmemekle beraber paylaşayım istedim, zira doğru olma olasılığı kayıtlı 488 filmiyle oldukça yüksek.
Yine Özatay gibi İzmir'li bir diğer sanatçı Hüseyin Baradan , 30 Haziran 2004'te hayata veda ettiğinde 72 yaşındaydı. Aslen foto muhabiri olan Baradan, Türk sinemasında kendi adını taşıyan bir filme sahip tek sanatçı; Hüseyin Baradan Çekilin Aradan (1965). Sanatçının "Bu Gözler Neler Gördü" adındaki anı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Ağırlıklı olarak kötü adam rolleri ile tanıdığımız her iki aktörün ruhu şâd olsun inşallah.

2 yorum:

isfendiyar dark dedi ki...

ben hüseyin baradan'ı başka olur ağaların düğünü dizisinden tanıdım. iki rakip ağadan biriydi orda (diğeri de erol taş'tı galiba). dolayısıyla pek bir kötü adamlığını göremedik :)
ama çok değerli, büyük bir oyuncuydu. hatırlıyorum, mehmet aslantuğ karşısında çocuk gibi kalıyordu.

bir de hayrandım o bıyıklarına. Allah rahmet eylesin...

çilek dedi ki...

kötü adamlığını görememen bir kayıp olmuş :)yooo olmamış... bilemedim şimdi. işin aslı, tanışmış olmak isabet dimi aslında :)