30 Ocak 2010

MACERALAR KRALI


Yabancı bir filmden adapte edilen Maceralar Kralı'nın rejisörü ve senaryo yazarı Safa Önal. 1963 yapımı filmin başrollerinde iki sıkı dost; Ayhan Işık ve Sadri Alışık oynuyor. Filmin baş aktristi ise Semra Sar.

Filmin künyesine şöyle bir baktım da; yönetmeni de, yapımcısı da (Hürrem Erman), başroldeki iki dev aktör Işık ve Alışık da, Osman Alyanak, Mümtaz Ener... Hiçbiri hayatta değiller. Hayat akıp gidiyor... bakın geriye ne kalıyor?

Neyse.

Sadri Alışık çok güzel... güzel adam be. Filmde, gündüzleri mazbut bir taksici, geceleri ise kumarhane işleten , yeraltı dünyasının sayılı babalarından biri olan Erol'un can dostu İsmet rolünde. Bir nevi Ömer Hayyam düşünün. Sürekli içiyor ve konuşuyor. Filmin bir yerinde Erol'un uzatmalı sevgili Jale : "Bana bir şeyler söylüyor anlamıyorum." dediğinde Erol: "Onun dediklerini mahkemede hakim bile anlayamadı da beraat ettirmek zorunda kaldı." diyerek yanıtlar onu.

Erol, yasadışı işlere bulaşmış, asla uslanmayan, aşkmış, duyguymuş, sevgiymiş, ornito renklermiş... hiç tınmayan bir suçludur. Emekliliği yaklaşmış Savcı Kemal de (Mümtaz Ener) onun azılı takipçisi. Hani böyle suçlulara takik kanun adamları olur ya... jübileyi o suçluyu deliğe tıkarak yapma heveslisi... Sonunda onu mahkum ettirmeyi başarır. Hapiste yattığı süre boyunca Erol'un Savcı Kemal'e karşı kini iyice bilenir. Ondan intikamını almaya yeminlidir artık.

Hapisten çıktığında ise eski hayatına tövbe etmiş, ekmeğini taştan çıkaran gariban bir taksicidir artık. Ama sadece gündüzleri. Gündüz kuzu iken gece kurda dönüşür. Soluğu doğru kendine ait gece kulübünde almaktadır... Ve bir yandan da intikam planını devreye sokar. Savcı Kemal'in biricik kızı Nevin (Semra Sar) bu hain planın kurbanı olacaktır.

Nevin aslında Kenan (Suphi Tekniker) ile sözlüdür. Erol ile tanışınca gerçek aşkı onda bulduğuna inanır. Babasını da sözlüsünü de karşısına alan Nevin'in gözü aşktan o kadar kör olmuştur ki, aslında Erol'un kurmuş olduğu bir kumpas sonucu bir cinayet işler. Daha doğrusu işlediğini sanır. Böylece bir kanun adamının kızı olan Nevin'i babası acaba kanuna teslim mi edecektir yoksa kanun dışı yollarla mı adaletten kaçıracaktır. Bu noktada Erol, Savcı Kemal'den intikamını aldığına emindir artık. Emin midir gerçekten?

Ne dersiniz emin midir?

Hatasıyla da sevabıyla da her daim yanında olan İsmet en sonunda Erol'a haykırır: Sen... sen sadece kendini düşünen bencil bir adamsın!


Erol'un bu lafa tepkisi İsmet'e bir tokat atmak olur. Hani nasıl aslında gerçeği biliriz de, bir türlü kendimize itiraf etmeyiz, İsmet de acı gerçeği dostunun yüzüne çarpmıştır adeta bu sözüyle. İsmet yediği tokadın etkisiyle çocuk gibi ağlamaya başlar. Gözlerinden süzülen yaşları görünce Erol büyük pişmanlık duyar, sarılır kardeşinin boynuna.

Erol, intikamını soğuk yemek şeklinde yemiş olsa da yine de mutlu olmaz. Birşeyler eksiktir. Birşeyler yanlıştır. Muzaffer bir komutan edası taşıyacağı yerde Bülent Arınç gibi huzursuzdur baya yahu :)

İşte o zaman, Nevin'i sevdiğini anlar. Artık öyle bir yola girmiştir ki, geriye dönüşü yoktur. Gerçeklerin farkındadır, o bir suçludur, Nevin daha yolun başında bir taze bahardır, onunla bir geleceği yoktur ki...

Sonunda Erol kendisini öyle bir ateşin ortasına atar ki, hayatından vazgeçer... Tayinine aracı olduğu bir polis memurunun kurşunları ile son nefesini can dostu İsmet'in kollarında verir. İsmet'in hıçkırıkları eşliğinde film biter.

5 yorum:

Her Yol Roma dedi ki...

Harika!

İstek alıyorsanız, bir de "Ah Müjgan Ah" yapsanız ne güzel olurdu..

Saygılar..

Unknown dedi ki...

yine harika bir film tanıtımı.bunlardan her hafta bir taneçik isteriz :)
bende yabancı filmlerden yapılan uyarlamalar konusuna meraklı oldugumdan filmimize esin veren filmin 1941 yapımı başrolünde Robert Taylor'ın oynadığı Johnny Eager oldugunu yazayım nacizane bir bilgi kırıntısı olarak.
pazar günüde bir film yazıcakmısın,lütfen diyorum :)

çilek dedi ki...

:) teşekkür ederim arkadaşlar.
ah müjgan ah için çok yazı yazıldı, çok da güzel şeylr kaleme alındı. açıkcası fenomen olan bu film için ben ek olarak ne diyebilirm emin değilim.

bu arada dilekcim, inan ben yazıya başlarken "yabancı filmden adapte" dediğim anda bunun hangi filmden olduğunun cevabını sendne alacağımdan emindim. çok teşekkür ediyorum, harika bir bilgiydi.

başka bir film için bakayım gün içinde...

SevdakaR dedi ki...

Çilek Hanım Filmle ilgili yanlış bilgi vermişsiniz sanırım. Filmi izlediniz mi bilmiyorum.

1. Savcı Kemal'le bahsettiğiniz türde bir husumet yok bu filmde ya da hapiste yıllarca intikam hayali kurma gibi bir durum. Savcı Kemalle 14 yıl sonra savcı emekli olduktan sonra emniyette gözetim evraklarını imzalattırırken karşılaşıyor o kadar.

2. Nevin'i ise ilk defa tesadüfen emniyette görüyor. Nevin Tezi için eski bir suçluyu tanımak istiyor. Emniyet Müdürü Erolun evine götürüyor Nevin ve Arkadaşını. Sonra nevinle gece kulubünde karşılaşıyorlar nişanlısı cüzdanı evde unutmuş ve Nevin orada kalmış. Geceye Nevin ve Erol devam ediyor. Nevini eve bırakırken Savcı Kemalin kızı olduğunu anlıyor.

3. Cinayet planı Nevin Erolun durumunu bildiği için, Erol onun konuşup kendini yakacağından çekindiği için oluyor. Bir nevi güvence altına alıyor kendini, intikamla ilgisi yok.

4. Savcıya kızgınlığı daha çok filmde Nevini evine bıraktığı için Savcı Kemalin Erolun yüzüne 100 lira fırlatmasından. gurur meselesi.

5. Savcı Kızıyla olan bağını koparması için Erolu tehdit ediyor ama cinayet olayını duyunca o ne isterse yapıyor çaresiz.

6. Bu anlamda tanıtım biraz eksik ve yanlış olmuş bence filmi izlerseniz yeniden bana hak verceksiniz.

çilek dedi ki...

filmi izlemez olur muyum yahu:)

izlemediğim hiçbir filmi yazmıyorum ben ; lakin ben bu filmi izleyeli bir hayli zaman olmuştu. siz benden de dikkatliymişsiniz, ben aklımda kalanları yazdım. katkınız için teşekkürler sevdakâr:)